Dětská stomatologie

Vážení rodiče,
chrup vašich dětí je stejně důležitý, jako je ten váš. Proto na své potomky nezapomínejme a pečujme společně o jejich zuby.
Preventivní prohlídky jsou pro děti zpočátku tzv. seznamovací, navozují s námi kontakt, seznamují se s prostředím a často jsou jim rodiče příkladem, když vidí svého tatínka nebo maminku na našem „křesle“. Nemá však smysl dítě, které odmítá prohlídku nějak nutit, přesvědčovat. Zkusíme to příště. Názor na nejvhodnější termín 1. preventivní prohlídky je různý. Ideální je doba, kdy dítě „jde po svých“ a „ví, kam asi jde“. Do té doby vám poskytneme informace při vaší preventivní prohlídce jak a čím pečovat o chrup vašich dětí.

 

Před první i další návštěvou máme pro vás následující doporučení, kterými nám i vašemu dítěti můžete být nápomocni:
1. Dojednávejte termíny návštěv v takovou denní dobu, o které víte, že je obvykle vaše dítě v dobré kondici
2. Vysvětlení, co se pravděpodobně bude v ordinaci odehrávat, přenechejte prosím nám.
3. Dovolte vašemu dítěti, aby si s sebou vzalo svojí oblíbenou hračku, medvídka, panenku nebo i kazetu.
4. Vyhýbejte se v přítomnosti vašich dětí rozhovorům o nepříjemných zkušenostech se zubním lékařem.
5. Nepoužívejte věty jako: „to nebolí“, „nemusíš mít strach“, „lékař se ti na zuby jen podívá“ nebo „to máš hned za sebou“, „neboj, to píchne jen včelička“ (včelí žihadlo pěkně bolí !!!)
6. Prosím zdržujte se po celou dobu ošetření v pozadí
7. Neslibujte vašemu dítěti odměny nebo dárky „za statečnost“

Při preventivních prohlídkách se nekontroluje jen kazivost, ale i správné prořezávání (obr. 2) a postavení zubů, aby se předešlo škodám, které by později odhalené byly již těžko napravitelné. Při každé preventivní prohlídce ve spolupráci s vámi rodiči sledujeme stav hygieny dutiny ústní. Rodič dostává informace o provádění správné hygieny jak o dočasný, tak i stálý chrup dítěte. Doporučíme vám vhodné prostředky a předvedeme manipulaci s nimi. Dostanou se vám nové informace o doporučení k používání fluoridů (obr. 3).

Vždy je důležitá spolupráce rodičů. Dítě samo není schopné o svůj chrup pečovat tak, aby předešlo škodám. Na hygieně dětí se musí podílet i rodiče. Rodič by měl kontrolovat o dočišťovat chrup dětem do 12ti let!!!Pokud však i přesto podlehne některý zoubek kazu, jeho ošetření v anestezii je samozřejmostí. Výplně dočasných zubů mohou být i veselé – barevné (růžová, modrá, zelená, citrónová, zlatá, ostružinová). Ošetření tímto typem výplní je pro děti přijatelnější, protože preparace pro výplň není tak časově náročná, výplň se do zubu vlepuje.Ošetřujeme i tzv. obtížně ošetřitelné dětské pacienty s použitím preparátu Dormicum v tabletové formě. Jedná se o ošetření „tzv. sedace při vědomí.“ Dítě je bdělé, ale nic si nepamatuje. Doporučujeme, aby dítě před plánovaným zákrokem bylo nalačno a nedostalo mléko, preparát by se pomaleji vstřebával a nástup účinku se prodlužuje.

Děti si po absolvované návštěvě vždy mohou vybrat malou odměnu.

Spolupracujeme i s pediatry, kteří často jako první diagnostikují tzv. „přirostlý jazýček – uzdičku“, který působí obtíže při sání mateřského mléka. Jednoduchým zákrokem uzdičku odstraníme, často kojence ani neprobudíme z jeho spokojeného spánku.

Úrazy zubů – první pomoc

Vyšetření lékařem má být provedeno co nejdříve po úrazu, jeho odklad může komplikovat léčení a zvyšuje riziko zbytečných komplikací.

Hlavní zásadou první pomoci je co nejrychleji zajistit lékařskou péči.
Při vyražení zubu z lůžka je vhodné vždy přinést vyražený zub s sebou na ošetření. Vhodným nosičem pro jeho uložení během transportu (převozu) je např. studené mléko, nebo alespoň čistý kapesník zvlhčený čistou vodou, případně vlhký mul. Je rovněž vhodné, přinese-li rodič dítěte k ošetření i očkovací průkaz.
Při současném poranění měkkých tkání (krvácení) překryjte ránu sterilní gázou, v případě silnějšího krvácení stlačte ránu přes vrstvu gázy.

Je vhodné přinést s sebou i ulomený fragment (část) zubu. Lze jej speciálním způsobem připevnit zpět na ulomený zub v ústech. 

Kontakt
Označeno v Naše služby